Haber

İran Cumhurbaşkanı, Türkiye ve Suriye’deki Deprem Saldırılarına Destek Sözünü Yineledi

TAHRAN, 8 Şubat (Xinhua) — İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Salı günü Türkiye ve Suriye’nin bazı bölgelerini vuran ölümcül depremlerin ardından iki ülkeye verdiği desteği yineledi.

İran Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesine göre Reisi, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı iki ayrı telefon görüşmesinde yardım ve destek sözü verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben yaptığı konuşmada, İran ve Türkiye’nin sadece komşu değil, aynı zamanda dost ve kardeş ülkeler olduğunu belirterek, yaşanan trajik olay nedeniyle bir kez daha Türk hükümetine ve halkına taziyelerini iletti.

Şef, İran hükümetinin bu zor dönemde Türk hükümetinin ve halkının yanında olacağına dair güvence verdi.

İran’ın Türkiye’nin kurtarma ve yardım ihtiyaçlarını en kısa sürede karşılamaya hazır olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, ülke halkının mağduriyetlerinin bir an önce dindirilmesini diledi.

Reis, Esad ile yaptığı telefon görüşmesinde, İran’ın her zaman zor zamanlarda Suriye’nin yanında olduğunu ve şimdi ülkedeki depremden etkilenenlere acil yardım sağlamaya hazır olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi de İran’ın Arap ülkesine teknik heyet göndereceğinin sözünü vererek, depremde meydana gelen kayıplar için Suriye hükümeti ve halkına başsağlığı diledi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesine göre, Pazartesi günü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, iki ülkeden mevkidaşlarıyla ayrı telefon görüşmelerinde Tahran’ın Türkiye’deki depremden etkilenen bölgelere yardım göndermeye hazır olduğunu ifade etti. Suriye.

İran Ordusu ve İslam Devrim Muhafızları da Suriye ve Türkiye’deki depremzedelere yardım etmeye hazır olduklarını açıkladı.

İran’ın Şam Büyükelçisi Mehdi Subhani, Salı günü yarı resmi Tasnim haber ajansına İran’ın Suriye’ye üç grup insani yardım gönderdiğini söyledi.

mudanya-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu